Jaký byl rozdíl mezi tvým prvním a druhým pobytem v keňském Itenu?

Bylo to jiné, protože při první návštěvě jsme to tam neznali. Nyní jsme již veděli, do čeho jdeme, znali jsme tam  spoustu lidí. Takže už to bylo takové, jako když jedeme na soustředění někam, kde to známe a nebylo to už ani tak moc atraktivní. Už jsem si tam připadal jako doma.

I aklimatizace byla snazší?

Ano, letos to trvalo tak 2-3 týdny a před rokem to trvalo zhruba 4-5 týdnů, než jsem se začal cítit dobře.

Jak působí příprava v Itenu na tvoji psychiku?

Působilo to na mě velmi dobře, už jenom kvůli tomu, že jsme tam byli v lednu, únoru a březnu, kdy je v ČR zima. Když jsem se podíval, že je v ČR -15°C, tak jsem byl opravdu rád, že jsem v teple v Keni. Život tam je příjemný, plyne pomalu, nikdo nás nikam nehonil.

Je tvé stravování v Keni hodně odlišné oproti stravování v ČR?

Je to hodně odlišné. Na oběd jsme chodili do místní jídelny, pokaždé jsem tam jedl to stejné, nebylo to nic speciálního, byly to fazole s kukuřicí , zelené fazole, rýže, zelí, pár kousků masa a  pšeničná placka.

A od té doby co jsi přijel, držíš si váhu nebo jsi přibral?

Myslím, že si ještě držím váhu, ale postupně to půjde asi trochu nahoru. Letos jsem během pobytu v Keni nezhubl tolik jako loni, teď mám takovou dá se říci letní váhu. Proto potřebuji, aby bylo teplo. 🙂

Když mluvíme o stravě a váze, používáš nějaké doplňky stravy?

Jen ionťák a běžné vitamíny, nic zvláštního.

Víme, že jsi změnil trenéra. V čem se změnila tvoje příprava?

Je to úplně jiné, protože se změnil celý princip tréninku. Běhám úplně jiné věci, než jsem běhal dříve. Je to takové zábavnější. Možná nenaběhám tolik kilometrů, ale trénink je kvalitnější.

A co třeba kondiční příprava? Návštěva fitness centra?

To téměř nedělám, občas si dám po tréninku nějaké posilování s vlastní vahou, ale to je tak vše.

Spolupracuješ s Jiřím Kastnerem, sportovním psychologem.  V čem ti pomohl?

Pomohl mi dostat se z krize, kterou jsem měl minulý rok. Změnil mi celkový pohled na svět, řekl bych. Od té doby je vše, tak jak má.

Co děláš, když zrovna neběháš?

Na soustředění jsem si vymyslel takové sousloví – běžím nebo ležím. 🙂

 

Děkujeme Jirkovi, že si našel čas a pověděl nám o své přípravě v Keni. Přejeme mu spoustu dalších úspěchů a  těšíme se na další návštěvu a příjemnou spolupráci s Běžeckým klubem Brno.

 

Sledujte naše stránky nebo facebook, buďte stále v obraze.